• Προκηρύχθηκε σήμερα 17/05/2021 ο διαγωνισμός για την εισαγωγή ιδιωτών στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
  • Ο αριθμός των ιδιωτών υποψηφίων που θα εισαχθούν στη Σχολή Αστυφυλάκων καθορίζεται σε τριακόσιους δέκα (310) και εκείνων που θα εισαχθούν στη Σχολή Αξιωματικών σε σαράντα (40). Φέτος δηλαδή θα εισαχθούν συνολικά στις Αστυνομικές Σχολές τριακόσιοι πενήντα (350) σπουδαστές έναντι οχτακοσίων (800) την περσινή χρονιά με τη μείωση να ανέρχεται σε ποσοστό 56,25%.
  • Οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλουν την αίτηση και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μέχρι την ώρα 15.00 της 02-06-2021.

Αναλυτικές πληροφορίες στον σύνδεσμο :

Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών σπουδαστών στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της Ελληνικής Αστυνομίας.