Το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» στοχεύοντας στην ανάδειξη της προσωπικότητας, του έργου και της εποχής του Ελευθερίου Βενιζέλου, προκηρύσσει τον 1ο  Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δοκιμίου ”Ελευθέριος Βενιζέλος ” για μαθητές/τριες της Γ’ Λυκείου για το σχ. έτος 2020-21  με θέμα: «Οι αγροτικές μεταρρυθμίσεις την εποχή του Ελευθερίου Βενιζέλου »

Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ ́ τάξης των Λυκείων όλης της χώρας και των ελληνικών σχολείων της ομογένειας, οι οποίοι, καλούνται να αναφερθούν στην πολιτική των βενιζελικών κυβερνήσεων στον αγροτικό τομέα, να αναδείξουν τις αλλαγές και τις αναδιαρθρώσεις, που συντελέστηκαν στην ελληνική οικονομία και την ελληνική κοινωνία με την ανάληψη της εξουσίας από το Κόμμα των Φιλελευθέρων, και να αξιολογήσουν τον αντίκτυπό τους.

Τα βραβεία για τους/τις νικητές/νικήτριες θα είναι τρία (3) κατά σειρά επιτυχίας και θα απονεμηθούν ως εξής:

Στον/ην πρώτο/η νικητή/τρια 1.500 €, στον/ην δεύτερο/η νικητή/τρια 1000 € και στον/ην τρίτο/η νικητή/τρια 600 €.

Περισσότερες πληροφορίες για τους όρους συμμετοχής, τις προθεσμίες και τα βραβεία , εδώ :

1ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος»